• Всі групи стиглості

  Ми пропонуємо Вам картоплю будь-якої групи стиглості, відповідно до вашої кліматичний зони

 • Доставка від 20 кг

  ФГ "Аделаїда" здійснює доставку насіннєвої картоплі автоперевізником по Україні

 • Контроль якості

  Пряма співпраця з європейськими селекціонерами які постачають насіння супер елітного класу

 • Північ і Південь України

  Реалізація насіння на складах у двох регіонах Південний, Північно-Західний

 • Експорт картоплі

  Будучи ексклюзивними представниками компанії Норіка, експортуємо насіннєву картоплю в будь-яку країну

Урожай картоплі 2012

- Сергій Вікторович, що Ви можете сказати з приводу перспектив майбутнього врожаю картоплі в Україні ?

- Імовірність того, що Україна збере врожай картоплі на рівні минулого року, практично нульова. Я взагалі вважаю, що провальний минулий сезон - це результат збігу обставин, яке може відбуватися не частіше ніж раз на 15-20 років. По-перше, в 2011 році на момент посадки, в процесі вирощування та збирання картоплі погодні умови були практично оптимальними для отримання рекордного врожаю. По-друге, українські фермери, зреагувавши на високі ціни в сезоні-2010/11, поспішили розширити плантації під картоплею. Потім, природно, більшість сильно пошкодували про своє рішення.

Тому торік Україна зібрала рекордний урожай картоплі, за найскромнішими підрахунками, близько 8 млн. тонн було зібрано лише продукції товарного якості. Враховуючи те, що споживання такої картоплі в Україні не перевищує 5 млн. тонн, неважко уявити, наскільки серйозним був тиск на ринок.

Ціни на продукцію не витримували ніякої критики, аж до середини липня картоплю господарства відвантажували по 0,6 грн/кг, що фактично було в 2 рази нижче собівартості продукції.

У цьому ж році ситуація вже розвивається за зовсім іншим сценарієм...

- Які чинники надавали цього року фундаментальний вплив на врожай картоплі? Які з них були прогнозовані, а які стали повною несподіванкою?

- Основними факторами була несприятлива погода і брак коштів у аграріїв для дотримання технологій. Те, що фермери зіткнуться з великими фінансовими проблемами, було очевидно ще навесні, я думаю, збитки минулого сезону будуть давати про себе знати ще як мінімум найближчі пару років.

Щодо погоди ми також особливих ілюзій не плекали, хоча сильна посуха застала фермерів зненацька, адже грошей не було навіть на насіннєвий матеріал, його замінили нереалізованими торішніми залишками. При цьому, незважаючи на те, що і ціни на насіння в порівнянні з минулим роком впали майже в 2 рази, багато фермерів не могли собі дозволити купити навіть порівняно недорогу насіннєву картоплю української селекції, не кажучи вже про імпортний.

А посуха в деяких областях була настільки сильною, що постраждали навіть зрошувані плантації.

Тому в господарствах центральних, східних і південних регіонів країни врожайність картоплі знизилася до 12-15 т/га, у західному та північному регіонах - до 20-25 т/га. Для порівняння: торік професійні господарства збирали в середньому 35 т/га. Тобто вже очевидно, що товарної картоплі ми зберемо значно менше, ніж у 2011 році, а це говорить про перспективу дефіциту і зростанні цін на картоплю вже в середині вересня, коли продукцію почнуть масово закладати на зберігання.

- Що собою являє товарна картопля?

- Під товарною картоплею я маю на увазі бульби калібру 50 +, без механічних пошкоджень і слідів захворювань.

Цікавим є той факт, що раніше найбільш ходовим калібром був 55 + і вище, але з часом у споживачів розвинувся стереотип, що великий картопля - це картопля кормова або перегодована нітратами. Тому попит на більш дрібні бульби зараз вищий, і це хороша новина для виробників. Адже цього року велику картоплю виростити було дуже складно, у господарствах в основному збирають фракції 35 + або 40 +.

Найменше товарної картоплі зберуть на півдні і в центрі, тут картопля не просто невелика, дуже багато бульб пошкоджено паршею та іншими видами бактеріозу. Зрозуміло, що про зберігання такої продукції не може бути й мови, фермери вже зараз намагаються збути її якомога швидше.

У північних і західних областях ситуація з якістю набагато краще, але врожайність у господарствах в порівнянні з минулим роком теж нижче.

- І все ж чи можна було мінімізувати втрати, пов'язані з погодними умовами цього року? Наприклад, вирощувати картоплю на крапельному зрошенні.

- Теоретично так, а практично в поточному році на це у фермерів не вистачило б грошей. До речі, застосування крапельного зрошення у виробництві картоплі в більшості випадків економічно не обгрунтовано. І справа не в тому, що в Україні не розвинені технології, почнемо з того, що картопля взагалі не любить крапельне зрошення, її більше підходить дощування. Так, у розвинених країнах при вирощуванні картоплі також в основному використовують дощування. На крапельному зрошенні картоплю вирощують в країнах з дуже посушливим кліматом, наприклад Близький Схід, але й там на « краплі » знаходиться не більше 50 % виробничих площ. В Україні під крапельним поливом знаходиться менше 1 % всіх плантацій,  як правило, йдеться про ранню картоплю. Ми пробували використовувати цю технологію протягом 4 років, і, відверто кажучи, 3 сезону ми терпіли збитки.

Але полив картопляним плантаціям просто необхідний, і з року в рік ця необхідність стає все гостріше.

- Минулорічні збитки поставили деякі господарства на межу виживання. Підтримало чи наших виробників держава, або їм довелося виплутуватися з цього клубка проблем самостійно?

- На жаль, не підтримало, хоча ряд проблем вирішувати вже потрібно невідкладно. Насамперед, необхідно якнайшвидше розробити програму з компенсації нашим аграріям витрат на зрошення. Про те, наскільки ця проблема актуальна, красномовно сказав поточний рік.

У розвинених країнах цю проблему вдається успішно вирішувати саме завдяки підтримці уряду, наприклад в США фермери платять за 1 КВТ електроенергії, яка використовується для поливу, $ 0,04 і взагалі не платять за воду. Для порівняння в Україні вартість електроенергії на поливі становить 1,02 грн за 1 КВТ / год, а розцінки на воду складають 73-200 грн за 1 тис.куб.м. У Німеччині, завдяки державним субсидіям, вже зрошується близько 40 % всіх картопляних плантацій, і там вважається нормальною врожайність 40 т / га і вище. В Україні ж, незважаючи на титанічні зусилля, фермери збирають по 12-13 тонн картоплі з гектара якраз через нестачу вологи в грунті.

Якщо це питання вирішуватися не буде, ми зможемо хвалитися врожаями тільки в такі сприятливі в кліматичному відношенні сезони, як минулий. Але так буває вкрай рідко, а от посуха може повторюватися з періодичністю раз на 3 роки.

- А як Ви оцінюєте результат торгівлі ранньою картоплею в цьому сезоні?

- На жаль, я можу дати тільки негативну оцінку. За моїми даними, площі під ранньою картоплею в південних областях розширилися на 25-30%. Враховуючи те, що на ринку до середини літа майже даром пропонувався торішню картоплю, ціни на ранню обвалилися дуже швидко до 0,8 грн / кг. Для порівняння: собівартість ранньої продукції була 2,5 грн / кг, тобто підраховувати ми могли тільки збитки, але ніяк не прибуток.

- Чим було зумовлене таке повальне захоплення ранньою картоплею?

- Ціною 2011 року, тоді на початку червня рання картопля без проблем продавався по 10 грн/кг. Тому в 2012 році ранню картоплю на півдні садили всі кому ні лінь і в результаті замість очікуваної ейфорії отримали сильне розчарування.

- Можливо, вдалося заробити тим фермерам, які змогли експортувати картоплю влітку? За нашими даними, тільки в червні- липні 2012 року з країни було вивезено рекордний обсяг в Росію і Білорусь.

- Ми цього року експортували картопля не тому, що це було вигідно, а тому, що його практично неможливо було продати в Україні. Оптовики в Росії та Білорусі готові були купувати картоплю по 1,1-1,2 грн / кг, на внутрішньому ринку на той момент ціни вже впали до 0,8 грн / кг. Але як такої прибули наші фермери не отримали, тому що практично всю різницю між внутрішніми цінами і експортними «з'їли» ризики, пов'язані з отбраковкой і проблемами транспортування.

- А як йдуть справи з поверненням ПДВ ?

- Досвід поточного року нам ще раз показав, що автоматичне повернення ПДВ для виробників сільгосппродукції в Україні діє, на жаль, тільки теоретично. Наприклад, господарство « Аделаїда », яке я очолюю, в цілому, відповідає всім критеріям для автоматичного відшкодування ПДВ, за винятком одного пункту - перевищення середньої заробітної плати працівників не менше ніж у 2,5 рази розміру мінімальної заробітної плати. У плодоовочевому секторі таким критеріям можуть відповідати одиничні господарства, тому абсолютна більшість фермерів, що експортують картоплю, овочі і фрукти, на повернення ПДВ розраховувати не можуть.

Цю проблему також необхідно вирішувати на рівні керівництва країни і як можна швидше. Я думаю, повернення ПДВ виробникам плодоовочевої продукції повинен здійснюватися автоматично за замовчуванням, тільки в такому випадку Україна зможе реалізувати свій величезний експортний потенціал плодоовочевої галузі. В іншому випадку розвиток галузі може розтягнутися на довгі роки.

- Як розвиватиметься ситуація на ринку найближчим часом? Коли, за Вашими прогнозами, варто очікувати зростання цін на картоплю?

- Фактично зростання цін на якісну картоплю вже почався, і я думаю, тенденція до підвищення буде зберігатися до самого закінчення сезону.

Справа в тому, що зниження врожаю очікується не тільки на рівні комерційного виробника, населення також збере набагато менше картоплі, особливо на півдні і сході країни. Іншими словами, українці не зможуть забезпечити себе власними запасами, а це означає, що попит на товарну картоплю буде досить високим. За моїми підрахунками, загалом по країні зберуть не більше 3,5 млн. тонн картоплі товарного якості, що фактично в 2,5 рази менше, ніж торік. Природно, це сприятиме зростанню цін, за моїми прогнозами, вже до Нового року господарства зможуть відпускати якісну картоплю по 2,5 грн/кг.