Зберігання картоплі - технології, умови, секрети

 Зберігання картоплі в картоплесховище Зберігання картоплі - ключовий елемент вирощування

При правильних умовах зберігання цим свіжим овочем можна насолоджуватися і в весняний період. Способи зберігання картоплі, залежать від масштабів виробництва, якщо це підприємства з вирощування, картоплю зберігають у спеціально обладнаних сховищах, якщо ж це невеликі обсяги його зберігають в домашніх умовах, проте самі принципи залишаються однаковими.

Підготовка до закладки

Перш ніж закладати картоплю на зберігання її потрібно ретельно перебрати. Потрібно не допустити потрапляння в загальну масу бульб пошкоджених хворобами та шкідниками, порізаний, битий, і т.д.. Також перед закладкою картоплю необхідно просушити на відкритому повітрі протягом декількох годин. Це сприяє зміцненню шкірки, підвищує стійкість картоплі до механічних пошкоджень, гальмує розвиток збудників хвороб.

Храненіе картоплі в ФХ Оптимальний режим зберігання

Під час зберігання розрізняють такі основні періоди: лікувальний, період пониження температури і основний. Лікувальний період починається відразу після збирання і триває від 5 днів до 3 тижнів залежно від ступеня визрівання і наявності механічних пошкоджень. Максимально довгий лікувальний період близько 20 днів необхідно проводити коли температури станови 11 - 13 °С його можна скоротити до 10 днів коли температура зберігання становить 17 - 19 °С.

Після закінчення лікувального періоду настає плавний перехід до зниження температури. Під час цього температуру від 15 - 18 °С необхідно знизити до 2 -4 °С. Темпи зниження температури становить 0,5 °С за добу. Тривалість періоду зниження температури залежить і від сорту. Чим пізніше сорт дозріває, тим довше триває період зниження. Після досягнення оптимальних показників настає основний період зберігання. При 2 - 4 °С гальмуються всі біохімічні та фізіологічні процеси всередині бульб.

Взимку настає стан глибокого спокою бульб. Великий вплив на збереження картоплі має відносна вологість повітря. Оптимальні показники тут становят 90 - 95 %. Підвищення вологості стимулює утворення паростків, що не допустимо. Підвищення більше 95 % призводить до утворення крапельної вологості на поверхні бульб і як наслідок викликає розвиток хвороб і втрату врожаю.

зберігання картоплі в погребі Зберігання картоплі взимку в льосі

У селах картоплю зберігають в погребах, які оснащують витяжною вентиляцією. Льох повинен мати хорошу теплоізоляцію, тобто захищати врожай взимку від переохолодження і в інші періоди року від високих температур. Кращим матеріалом для зовнішнього утеплення є пінопласт для внутрішньої гідроізоляції краще використовувати гарячий бітум, обклеювання руберойдом або поліетиленовими матеріалами. Льох або підвал повинен мати відмінну вентиляцію, яка забезпечить видалення зайвої вологи і підтримку необхідних температур. Так припливна труба повинна бути на 0,5 м вище підлоги, а її верхній кінець на 0,5 - 0,8 м вище рівня землі. Витяжна труба повинна брати початок від стелі і бути на 2, -3 метри вище припливної. Чим більше різниця висот, тим вище рівень повітрообміну.

Зберігання картоплі на балконі

Багато людей заготовляють картоплю з осені і зберігають її взимку на балконі або лоджії. Ящик з картоплею повиннен займати місце на балконі так, що б не закривати вікно. Утеплюють ящик для зберігання пінопластом товщиною 10 -15 см. Всередині камеру облицьовують органопластіком, вагонкою або матеріалами, що мають гідроізоляційні властивості. Для підтримки температури встановлюють 2 сині лампочки потужністю 40 -60 Вт,. Так само необхідно встановити термометр для контролі. На протилежних сторонах встановлюють до підлоги приточную трубку, а у верхній кришці - витяжну. Ящик для зберігання оснащують полками для продуктів. Необхідно так само контролювати температуру взимку не давати опуститься їй до +2 °С або підвищуватися більше +5 °С.

Так само в квартирі або на утепленому балконі можна влаштувати невелике картоплесховище, яке являє собою тумбочку ящик. Бульби завантажують через верхню кришку, а дістають з під нижньої, до якої під кутом прикріплена відбивна дошка. Коли кришка трохи відкрита, дошка притримує картопля, що б той не висипався. Нижній шар бульб висипається для потреб, а верхній поповнюється свіжим картоплею, таким чином постійно йде оновлення.