Сорт картоплі - насінництво і репродукування насіння

Семеноводство картофеля Особливості насінництва сортів картоплі

Картопля дуже специфічна культура щодо ведення насінництва, так як на відміну від усіх традиційних сільськогосподарських культур вона розмножується вегетативно, тобто бульбами. Як всім відомо, бульба картоплі це видозмінений пагін, який розміщений під землею, де сконцентровані нирки, тобто оченята, за допомогою яких і відбувається розмноження.

Що таке сорт картоплі ?

Хотілося б розглянути процес насінництва картоплі. Для виведення одного нового сорту картоплі вчені селекціонери працюють не менше 10 років, щоб отримати дійсно хороший сорт, який би відповідав усім показникам якості та задовольняв потреби споживача. Виведенням сортів займаються генетично - селекційні установи, вчені прагнуть об'єднати в одному сорті багато корисних властивостей, щоб сорт був високоврожайний, стійкий до хвороб, слабо вироджувався, мав хороший смак і привабливий зовнішній вигляд. Це робиться шляхом схрещування рослин без генетичного втручання. Хочеться сказати, що генетично - модифікованої картоплі в світі практично немає, проводилися експерименти в 90 -х роках ХХ ст., Які закінчилися невдало.

Репродуцірованіе насіннєвого картофеляРозмноження картоплі

Наступним і не менш складним етапом насінництва картоплі є розмноження того сорту. Даний процес є дуже відповідальним, тому що саме в процесі розмноження сорт картоплі може втратити ті важливі властивості, які задали йому автори сорту. Це, насамперед, пов'язано з тим, що процес проходить в поле, на відміну від створення сорту, який проходить в лабораторних умовах. Процес розмноження починається з висадження в грунт вихідного матеріалу - це так звані міні- бульби, які стали результатом роботи селекціонерів. Ці міні - бульби зберігають в собі всі властивості даного сорту.

Семеноводство сортів картофеля Що таке репродукція картоплі

Урожай, який зібрали з міні- бульб, називають першої польової репродукцією, тому що вперше висаджений в полі, а не в лабораторії. На наступний рік перший польову репродукцію знову висаджують в поле і отримують супер- супереліту. На наступний рік супер- супереліту знову висаджують, і отримують урожай супереліти. І нарешті на четвертий рік з супереліти виростає еліта, тобто насіння картоплі того чи іншого сорту, які пройшли всі етапи розмноження і готові для продажу. Як вже було сказано процес розмноження надзвичайно відповідальний і одна помилка може багато коштувати, тому займаються розмноженням картоплі тільки спеціалізовані компанії, що є виробниками насіння картоплі. Однією з таких компаній є Norika - материнська компанія ТОВ « Норіка - Україна », яка займається і виведенням сортів та їх розмноженням.

 Материнський бульба супер супер елітного сорту картоплі Правила і порядок репродукування сортів картоплі

Завершальним етапом насінництва картоплі це вирощування репродукційного насіння. Тобто еліта висаджується для отримання першої репродукції, а перша - для отримання другого. Взагалі супереліта і еліта мають максимальний потенціал врожайності, так як насіннєвий матеріал вирощений спеціалізованою компанією і не включає в себе різних хвороб, що є основною причиною зменшення врожаю. Розмноження репродукційного насіння також відповідальний етап. Його проводять у спеціалізованих господарствах, які мають на це дозвіл держави.

Такі господарства повинні дотримуватися правил ведення насінництва : проводити фіто- і сортопрочісткі (видалення з поля хворих або нетипових рослин) кілька разів за вегетацію, відводити під насінництво віддалені поля від звичайних посадок картоплі та населення, проводити посилену хімічний захист рослин, і багато інших прийоми для отримання якісного насіння картоплі перший (або другий) репродукції. Як видно, технологія вирощування ( Розмноження ) насіннєвої картоплі дуже відрізняється від традиційної і тому проводиться тільки в спецалізованіх насінницьких господарствах так званих - елітхозах.

Одним з небагатьох в Україні елітхозов є ФГ « Аделаїда », яке займається вирощуванням репродукційного насіннєвого матеріалу картоплі.

Репродуцірованіе сортів картофеля Залежність врожайності від репродукції

Отже, насінництво картоплі є важким і відповідальним процесом у сільськогосподарському виробництві, який вимагає багато часу та праці. Все це пов'язано зі специфікою культури картоплі - з кожною наступною репродукцією, починаючи з супереліти, скорочення врожаю відбувається в середньому від 20-35 % валового збору. Тому оновлення та оздоровлення насіннєвого матеріалу картоплі важливе завдання галузі картоплярства.

 Поради при відборі сортів картоплі

Поради при відборі насіння картоплі

При купівлі насіння картоплі потрібно звернути увагу :

  • На виробника, це має бути спеціалізоване господарство (їх в Україні не так багато).
  • На зовнішній вигляд насіння. Без проявів хвороб і поразки шкідниками. Якщо купувати навесні - без ознак обломленних вічок (втрата 1 / 4 врожаю).
  • Однорідність бульб. Професійний виробник картоплі не може допустити пересортиці.
  • На розмір бульб. Насіннєвий матеріал - це не дрібна картопля відібрано з продовольчою. Тобто картопля повинна бути середніх і великих розмірів.

Всім хороших урожаїв і хорошої ціни.