Підготовка картоплі до посадки - етапи, способи, різка

Підготовка картоплі до посадки

Якіснісну насіннєву картоплю хочуть використовувати не тільки великі фермерські господарства, але і грамотні дачники і городники. Адже якщо є можливість виростити картоплю своїми руками на своїй ділянці, то будеш намагатися зробити все якнайкраще, адже це для себе, а не на продаж. Тому дозволимо собі дати кілька порад як поводитися з нашим насіннєвим матеріалом в «домашніх» умовах.

Щоб отримати максимум врожайності, насіннєву картоплю потрібно правильно і добре підготувати до посадки.

Відбір і підготовка до посадки здорових бульб картоплі

Перебрати наявну у вас, для посадки, насіннєву картоплю потрібно завчасно - до самої посадки бульб і навіть перед закладкою їх на пророщування.

Потворні бульби, с ознаками задухи при зберіганні, підморожені, сильно пошкоджені різними шкідниками і уражені сухою гниллю, звичайної паршею, а також ті, що не дали паростків після пророщування або мають ниткоподібні паростки, вибраковують.

Ретельний відбір і підготовка здорових бульб збільшує врожайність картоплі від 8 до 36%.

 

Способи підготовки картоплі до посадки

Найбільш ефективними способами підготовки картоплі до посадки є:

Способи підготовки картоплі до посадки

  • відбір здорових бульб картоплі;
  • калібрування бульб по крупності і вазі;
  • різання великих бульб;
  • пророщування на світлі ( яровизация ) і пророщення паростків;
  • пророщування бульб;
  • прогрівання бульб;
  • змочування бульб розчинами добрив, іншими захисними речовинами.

Різка крупного насіннєвої картоплі при підготовці до посадки

При підготовці до посадки картоплі варто знати, що різні по крупності і якості цілі бульби та їх половинки дадуть зрідженість сходів, різний ріст і різна продуктивність кущів картоплі. Але розрізати бульби картоплі потрібно не тільки із за розміру більше за інших. Великі бульби при посадці має сенс розрізати так, щоб на кожній половинці залишилося рівну кількість паростків. Бульби вагою 160-200 грам ріжуть на 4 частини, а більші на шість частин, кожна така частина повинна важить близько 40 грам.

Найчастіше насіннєву картоплю піддають різанню за тиждень до посадки, але по можливості це можна робити і за 1-1.5 місяці. Звичайно, ручне різання не так ефективне, як машинне, адже вручну складно зробити все рівномірно, плюс це дуже трудомісткий процес. Пам'ятайте, що необхідно стерилізувати ніж в розчині лізолу або Лізоформ після порізки кожної бульби ! Також практикують обробку розрізаної поверхні золою. Тільки через 40-50 годин після порізки на поверхні зрізу на картоплині утворюється захисна плівка, після чого матеріал можна зберігати в тарі.

Причини для розрізання посадкового матеріалу, пов'язані з вирощуванням:

  • розрізаний великий посадковий матеріал добре підходить для посадки з меншим числом пропусків;
  • розрізаний довгаста картопля забезпечує більш рівномірний розподіл рослин в гребені;
  • материнський бульба краще згниває;
  • завдяки розрізуванню бульб немає переважного проростання зверху, результатом чого є більша кількість паростків \ стебел \ бульб. Це може забезпечити більш високий урожай.
  • розрізання бульби забезпечує кращий ріст від паростка до стебла;

Пророщення насіннєвої картоплі

При підготовці насіннєвої картоплі до посадки, необхідно пам'ятати про основний етап від якого залежить майбутній урожай в цілому. Це звичайно ж пророщування картоплі. Це високоефективний, необхідний агрозахід : він дозволяє виявити хворі бульби і видалити їх, обумовлює більш швидке зростання і розвиток, більш раннє дозрівання картоплі, підвищує врожайність на 15-20%. Організувати цю справу потрібно так, щоб озеленення і пророщування насіннєвих бульб проводилося в спеціально відведеному для цього місці. Особливо високоефективно пророщування відбувається під дією розсіяного сонячного світла. Так проростає велика частина вічок на клубні.

пророщення картоплі в ящикуУ першій половині процесу пророщування - до появі на бульбах паростків - світло не обов'язкове. На світлі бульби і оченята піддаються якісним змінам. У бульбах накопичується хлорофіл, це посилює розвиток кореневої системи, від потужності якої залежить врожайність. Але не тільки на розвиток кореневої системи впливає хлорофіл в посадочних бульбах, ще посилюється розвиток листової поверхні.

Поки що проростають бульби перебувають під впливом світла, сильно вкорінені паростки з безліччю крихітних листочків майже не додаються в масі, міцно тримаються на бульбах, а значить, не обламуються під час посадки в грунт.

Звичайно, підготовка насіння картоплі на відкритому майданчику не завжди можливо. Можна ефективно проростити картоплю і в приміщенні, склавши в дерев'яні ящики з широкими просвітами насіння бульби, можна навіть поставити їх в штабеля, а між ними підвісити вертикально люмінесцентні лампи на відстані 2,5 м одна від іншої. Немає дерев'яних ящиків, не проблема!

Складаємо насіннєву картоплю в прозорі поліетиленові мішки, зручно якщо вони будуть по 4-5 кг. По всій довжині пакета на рівномірній відстані один від одного робимо отвори діаметром 1,5 см, через які надходить повітря і виходить вуглекислий газ, що утворюється при диханні бульб. Щоб не допустити розвитку хвороб на бульбах в мішках, картоплю перед засипанням в мішки обробляють 5 %-ним розчином препарату ТМТД. Пакети (мішки) заповнюють бульбами на 2/3 об'єму, кінці зав'язують або чимось затискають. Пакети підвісьте так, щоб у кожній половині пакета була приблизно половина насіння і нехай вони з усіх боків добре освітлюються. До появи паростків освітлення не обов'язкове і допустима підвищена температура - до 20 ° С.

Правильна підготовка картоплі, заставу врожаюПодальше пророщування добре протікає при достатньому освітленні і температурі 12-15 ° С. Вологість повітря в приміщенні повинна бути близько 85 %. При зниженні вологості бульби будуть втрачати свою воду, при підвищенні вологості понад 85 % будуть створюватися умови, сприятливі для розвитку хвороботворних мікроорганізмів. У теплу пору пророщувати картоплю в пакетах можна і під навісом на вулиці при розсіяному світлі. Але пам'ятайте на абсолютно відкритому майданчику можливі опіки бульб через плівку! На випадок негоди, заморозків необхідно передбачити укриття.

Для підвищення стійкості до фітофторозу, насіння під час підготовки до посадки рекомендується обприскувати щотижня розчином мідного купоросу ( 2 г), або борної кислоти ( 50 г), або марганцевокислого калію ( 10 г) на 10 л води.

Змочування бульб розчинами добрив, іншими захисними речовинами

Ефективно також замочування насінних бульб в розчині аміачної селітри і суперфосфату. Кожне з цих добрив беруть по 4 кг на 100 л води, добре розмішайте розчин. У однорідний розчин занурюють бульби. Насіння замочіть в розчині протягом години. За цей час вони вбирають в себе діючі речовини розчину. Азот сприяє зростанню і розвитку паростків, фосфор обумовлює швидкий ріст і розвиток кореневої системи, а в загальному дія розчину сприяє більш ранньому зростанню і розвитку картопляного рослини (на 5-7 днів), кущі розростаються потужними, врожайність ставати вище на 10-15%

При підготовці картоплі до посадки, бульби в розчин занурюють за 2-3 години до посадки. Замочування триває 1 годину, на обсушку бульб потрібно 1-2 години. Можна замінити замочування бульб обприскуванням. Пророщують на світлі бульби за 1-2 дні до посадки картоплі обприскують таким же розчином, як і при замочуванні, витрачаючи на кожні 3 т бульб 80-100 л розчину. Щоб насіння більш повно вбирали розчин, їх після обприскування треба прикрити, години на 2, плівкою. У сонячну погоду поліетиленова плівка повинна бути затінена, щоб промені через плівку не обпалили бульби.

Отже, обробка бульб азотно- фосфорними добривами обумовлює більш раннє дозрівання врожаю (на 5-7 днів) і підвищення врожайності на 7-10%. Є ще один хороший спосіб підготовки насіння, що підвищує врожайність.

Опудривание насіння картоплі золою

Опудривание бульб золою перед посадкою картоплі. Хороша для цієї мети зола березових дров. Але за відсутності деревної золи можна використовувати золу спаленої іншу золи рослинного походження. У золі містяться всі мікроелементи, які обумовлюють правильний обмін речовин у картопляного рослини.

Підготовка насіння картоплі до посадки на ділянціЗастосування золи підвищує вміст крохмалю в бульбах на 1-2 % і покращує смакові якості картоплі. Зола містить достатню кількість борної кислоти, яка на неізвесткованних грунтах є хорошим профілактичним засобом проти парші звичайної - поширеної хвороби картоплі. Дуже високий ефект дає опудривание картопляних бульб золою на етапі підготовки насіння до посадки, якщо опудрить бульби озеленені, пророщені під розсіяними сонячними променями, коли на бульбах проросло більше половини очок, включаючи вічка нижньої частини бульб, коли на бульбах паросточки добре вкоренилися, не обламуються при транспортуванні та посадці.

Бульби при опудрювання повинні бути сухими і щоб зола по бульбам була розподілена рівномірно. Опудривание насіннєвих бульб золою перед посадкою не вимагає великих витрат праці і коштів, що особливо зручно на невеликих городах і дачних ділянках, але агротехнічний та економічний ефект цього прийому високий.

Безкоштовні консультації ФГ " Аделаїда " по будь-якому питанню

Щоб отримати високу оплату врожаєм за витрати праці і засобів на підготовку бульб до посадці, треба подбати про районовані сортів певного призначення, високих репродукцій. Ознайомтесь з сортами, які пропонує ФГ "Аделаїда", телефонуйте, запитуйте у менеджерів з продажу всі важливі для Вас питання! Для нас важливий кожен покупець!