Добрива для картоплі - норма, внесення

Добрива для картоплі - норма, внесення

Картопля - культура пухкого багатого органічними та поживними мінеральними речовинами грунту. Основна маса кореневої системи розміщується в шарі глибиною до 20 см, а значить і система основний і передпосадкової обробки грунту повинна бути спрямована на цей шар.

При підготовці добрива для картоплі необхідно враховувати, що формування - 300 кг бульб на одній сотці, а це урожай який ми повинні мати на городах, картопля засвоює з грунту 1,2-1,7 кг азоту, 0,3-0,4 кг фосфору 2-3 кг калію, 0,6-1, 2 кг сірки, 0,3-0,6 кг магнію та 0,6-1,0 кг кальцію.

Дуже важливо також забезпечити рослини такими важливими мікроелементами, як мідь, цинк, бор, марганець і ін. Адже саме за рахунок внесення добрив під картоплю ми отримуємо надбавку в 35-40 % врожаю.

Органічні і мінеральні добрива для картоплі

Найбільш ефективна система удобрення картоплі, об'єднує внесення органічних і мінеральних добрив.

Органічні добрива покращують агрофізичні властивості грунту, а саме: збільшують водопроникність і водовбирні здатність, знижують об'ємну масу грунту, забезпечують рихлість грунту протягом усієї вегетації. Застосування органічних добрив для картоплі підвищує мікробіологічну активність грунту, елементи мінерального живлення менш вимиваються в нижні горизонти грунту.

Органічні добрива містять всі елементи живлення, необхідні для росту і розвитку картоплі, до того ж співвідношення між N: Р: К майже ідеально відповідає вимогам культури. Науково обгрунтовані норми органічних добрив покращують споживчі якості бульб, зокрема сприяють збільшенню вмісту в них крохмалю, білка, вітамінів і антиоксидантів, підвищують смак страв з картоплі.

Однак органічні добрива не можуть повністю забезпечити рослини на початку вегетації. Якщо грунти вашої зони бідні мікроелементами, то ця особливість спостерігається і в органічних добривах.

Найпоширеніші органічні добрива для картоплі

Найбільш поширеними органічними добривами є гній, пташиний послід, різні компости, виготовлені на основі гною і гноївки з використанням наповнювачів - торфу, рослинних залишків, соломи, побутових відходів. Особливе місце серед органічних добрив займають сидерати. Їх застосування виключає витрати на виготовлення, зберігання і транспортування, які неминучі при внесенні традиційних органічних добрив. Біологічна та економічна ефективність сидератів залежить від сидеральної культури і способу вирощування. Найбільш поширені і доступні для використання озиме жито, редька олійна, гірчиця біла, люпин жовтий і вузьколистий, кормової горох та ін. Сидерати вирощуються на ділянці, де на наступний рік буде картопля, коли вони набирають достатню зелену масу, їх закладають в грунт.

Корневая система картофеля в почве

Економні способи внесення мінеральних добрив для картоплі

Вирощувати стабільно урожай картоплі дуже важко без застосування мінеральних добрив. Мінеральні добрива дають можливість забезпечити рослини доступними елементами живлення на початку вегетації, збалансувати співвідношення між елементами живлення з урахуванням їх змісту в грунті, органічних добривах і сидератів. Їх можна локально внести в гребені або лунки при посадці і тим самим зменшити норму внесення без зниження ефективності.

Добрива для позакореневого підживлення слід широко застосовувати, спільно зі засобами захисту рослин як ефективний і незначними спосіб підвищення врожаю бульб і поліпшення їх якості.

Норми внесення мінеральних добрив

Найбільш ефективно застосовувати повні комплексні добрива з вмістом азоту, фосфору, кальцію, сірки, магнію, калію і мікроелементів: нітроамофоску, нітрофоску, або виготовлені суміші простих добрив. Дуже важливо правильно визначити норму внесення мінеральних добрив. Найбільш простий метод визначення норм внесення встановлений на основі проведених численних дослідів в наукових установах в різних грунтово-кліматичних зонах України. Норми внесення мінеральних добрив наведено в таблиці 1.

Норми внесення NPK у різних грунтово -кліматичних умовах ( кг / сотку)

Типи грунтів

N

Р2O5

К2О

Дерново- підзолисті піщані і суюпіщані грунти Полісся

0,90-1,20

0,70-0.90

1,20-1.50

Сірі і темно -сірі підзолисті грунти, опідзолені чорноземи Лісостепу

0,60-0,90

0,45-0,60

0,90-1,20

Чорноземи малогумусні зони Степу та Лісостепу

0,45-0,60

0,45-0,60

0,60-0,75

 

Особливість внесення органічних і мінеральних добрив

Якщо мінеральні добрива вносять спільно з органічними, їх норми зменшують на 20-30%, а при локальному внесенні - в два рази. При застосуванні найбільш поширеного добрива нітроамофоски її вносять з урахуванням змісту кожного елемента, причому для збалансування по калію необхідно ще вносити калімагнезію. На дерново -підзолистих грунтах норма внесення нітроамофоски при розкидному способі становить 6 - 8 кг на сотку, на сірих і темно -сірих, опідзолених 4-6 кг, на чорноземи 3-4 кг з додаванням 1-1,5 кг калимагнезии.